Sinüzit Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Anakart Ses Sorunu Çözüm Rehberi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Bu sorun bilgisayarda en çok karşılaşılan sorundur.Çünkü güney köprüsüne ulaşana kadar bir çok bağlantı gerekiyor. Bu yollardan biri arızalı ise ses gelmez.

1) Ses kartının sürücüsünü yüklememişsinizdir. Aygıt yöneticisinden kontrol edin. "Ses, video ve oyun denetleyicileri" altında Realtek, Creative veya AD, Soundmax gibi bir cihaz yüklenmiş olmalı.Yüklenmiş ama yine ses yoksa sürücü kendi sürücüsü değildir. Çipin modelini Aida 64 gibi bir programla kontrol edin.Veya büyüteçle anakarta bakıp bir yere not edip indirin. ALC888, ALC662 gibi...

2)Hoparlörünüzün kablosunda kopukluk vardır. Hoparlör takılı değil mesajı çıkar PC den..
 Hoparlörü elektriğe takmamışsınızdır. Veya elektirik kablosu arızalıdır. Veya Hoparlörün kendisi arızalıdır.
3)Ses jackını yeşil çıkışa takmamışsınızdır. Mavi ve pembe normalde ses vermez.
4) Ses jackının içine pislik kaçmıştır.Temizleyerek deneyin. Ama bundan önce jackları "bağımsız" ayarına getirip mavi çıkıştan ses almayı deneyin. Mavi çıkıştan ses geliyorsa kesinlikle yeşil port kirlenmiş veya arızalıdır.
5) Anakartın sadece "Digital output"u aktif hoparlör veya kulaklığı taktığınızda aktif olmuyor, jack çıkarıldı jack takıldı uyarısı gelmiyorsa çipi görüyor ama ses gelmiyor demektir. PCB de kopukluk olabilir. Ama en sık karşılaşılan şey ses çipinin bozulmuş olmasıdır.
Ses çipinin değişmesi gerek. Ben bunu 70 tl ye yaparım.