Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anakartlar Neden Bozulur?
#1
Photo 
Anakart en sık bozulan bilgisayar parçasıdır.  Bozulma sebebleri aynı insanların hastalanma ve ölme sebebleri gibidir.Her ikisinin de bir ömrü vardır. Ama anakart  direkt olarak "Allahın işi" olmadığı için kendini tamir etme kabiliyeti yoktur. 

Ömürleri teknolojinin değişimine  de bağlıdır. Yani canlıların modası hiç geçmezken pc parçaları 20 senede kullanılmaz ve işe yaramaz hale gelebiliyor.

 İşletim sistemleri evrimi de bunu destekler. 

Anakartlar genellikle PSU, kullanıcı hataları , bilgisizlik, hatalı üretim, yanlış dizayn ve kalitesiz malzemelerden kaynaklı bozulurlar.

Misal Çin malı telefon usb kabloları anakartın usb birimini yani güney köprüsünü yakar. En çok ta gigabyte anakartların. 

Bu kablolar Bakır değil. Demirden yapılmış ve son derece adi.. İçten kopuyor ve temas sonucu kısa devre yapıyor.

 Orjinal kablo hariç kullanmayın. mıknatıs ile test edin. Bakır değilse atın. Binlerce  arızalı anakart elime geçtiği için biraz malumatım vardır.Anakartlar

USB girişlerinin dağılması, pinlerinin biribirine değmesi veya USB cihazınızın kısa devre yapması sonucu bozulabilir. Çin malı PSU ların düzensiz voltaj vermesi,  üzerinde  400 watt yazan PSU'nun aslında 150 watt olması. Soğutmanın kötü olması. İşlemci fanının ayaklarının kırılması sonucu fanın tam oturmaması ve aşırı ısınan CPU nun anakartı yüksek sıcaklıkta çalıştırması..Yıldırım düşmesi sonucu elektirik gitmesi Voltaj dalgalanması ile Çipin yanması.Ses çipinin yanmasıAnakart üzerine iletken bir şeyin düşüp kısa devre yapması sonucu çipin transistörün yanması.Remin ters takılması sonucu rem pinlerinin yanması .. veya Remin yanması..Cahil bilgisayarcıların yanlış montajı.. Bir keresinde PCIe slotuna AGP kart takan bilgisayarcı gördüm. Uyarmama rağmen taktı ve bozdu anakartı..Sıvı Teması.İntelin Aptalca dizayn ettiği fanları..  Ağır fanlar anakartı gerip içteki yolları koparması..

775 pin stok fanları ilk üretildiklerinde çok kalın tabanlı idi..  

AMD nin stok fanları çok daha düzgün dizayn edilmiştir.

   

İşlemci pinlerinin eğilmesi. Tamir edilmeden , düzeltilmeden eğik pinli anakarta işlemcinin takılması ve pinin yanması veya kırılması.Anakarta gavur malı gibi davranmak... Fırlatıp atmak.Düşürüp yolları koparmak. Çizmek. Tornavida kaçırmak.Fanı tornavida ile monte etmeye çalışmak.

Eski bir amd kartta başıma geldi. Başka çare de yoktu o zaman. Bios güncellemenin yarıda kalması. Bunun bir sebebi de bios çipinin bazı bacaklarında temassızlık olması. Eski tip kare bioslarda sık yaşanır. MSI in live update programını kullanmak 

Anakarta başka bir modelin biosunu yazmak. MSI açılmaz bu durumda. Asus anakart açılışta hata mesajı verir Üreticinin kalitesiz kondansatör kullanması.TK gibi  Bence bunu bilerek yapıyorlar. 3 sene sonra sistem çöp olsun diye..

Anakartın pinlerinin biribirine değmesi. Girişlerinin düzgün takılmaması. Mouse ve klavye bilhassa..

Sistem açıkken parça takılması  veya elinizdeki statik elektirikHatalı bios imali. Biosun silinmesi.Montaj esnasında ses jackının anakarta temas edip devreleri bozması. 2 defa başıma geldi.
               
           
   

mikail1313@gmail.com
+90
505 403 35 80
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi