Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ikinci el ANAKART ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
#1
Öncelikle satıcının karnesine bir göz atın.

http://sinuzitforum.ecballium.com/konu-g...ilari.html


Anakartı montajdan sonra, önce biosta sonra da windows ta voltaj ve sıcaklık değerlerini kontrol edin.

Aida64 ile Bilgisayar-Algılayıcı kısmında görülür. alttaki iki anakarttan ilki normal çalışıyor. Ama ömrü uzun olmayacaktır. İade edin. İkincisi windows açılıyor.Ama değişik dosya sorunları veriyor. Hard diske düzgün kayıt yapamıyor. Voltajlar manyamış zaten. 

       


Anakartlar çok fazla özellik taşıdığı için test edilmesi en zor parçalardandır. Bir de bazen uyumsuzluklar ortaya çıkar. 

Önceki anakartınız niçin bozuldu? Önce bunu anlamanız önemli..Anakartı önce gözle kontrol edin. Patlak , şişik kondansatör var mı? Sonra yanık çip var mı? ses çipi, mosfet vb. O da yoksa anakart fişte iken (ama kapalı) çipleri, bilhassa güney köprüsünü ve ses çipini elle yoklayın. 5-10 dk veya 1 saat bekleyin. Az dahi olsa ısınma oluyorsa o çip gitmiştir. 10 YILDAN FAZLA KULLANILAN POWER SUPPLY YANLIŞ VOLTAJ VEREBİLİYOR. Bu durumda anakart düzgün çalışmayabilir, ANAKART AÇILMAYABİLİR VEYA en kötüsü SAĞLAM ANAKARTI 5 DK DA ÇÖP EDEBİLİYOR. Güney köprüsünü yakabiliyor.Psu Çıkışlarını voltmetre ile kontrol ederek, sarı, kırmızı, turuncu ve hatta siyah kabloları) olası sorunlardan kurtulabilirsiniz. 
https://forum.donanimhaber.com/anakart-yakan-power-supply-psu--132048204#132048204 


test etmek zor olduğundan anakart alırkan önce anakarta değil satıcıya odaklanın ve referanslarını kontrol edin. İnternette sağlam diye satılan anakartların en az % 60 ının sorunu vardır. Bittecrübe sabittir. Sağlam diye aldığım anakartların en az %60 ı arızalı veya yarı arızalı idi. Arızalı diye satın aldığım anakartların da % 40 'ı sağlamdı. 
güvenilir kişi ve şirketten alırsanız başınız ağrımaz. Evet gerçekten en önemli husus budur. Satıcının işini doğru yapması ve eminliği. 
Güvenilir kişi malını test etmekten çekinmez. 
Dolandırıcı ve sahtekarlar asla GET'li güvenceli satış yapmaz. 
İkinci el tecrübesi olmayan, satıcıya güvenmeyen ve eğitim seviyesi düşük kişiler KAPIDA ÖDEME isterler. Tabi kapıda ödemenin hiçbir güvencesi yoktur.Hırsızlar da kapıda ödemeyi tercih ederler. 
Alıcının tuzu kuru olduğu için kapıya gelince teslim alma, ödeme ihtimali diğer satışlardan çok daha düşüktür. Kargo satıcıya girer bir çok defa.. 
Size test ederek vermeye yanaşmıyorsa almayın.Test etmemek için mazeret uyduruyorsa, 
aynı şehirde olsanız dahi illa ki kargo ile göndermek istiyorsa, resmini atmak istemiyorsa, 
Az bir süre dahi olsa garanti vermiyorsa, 
Satıcının en ufak bir yalanına şahit olduysanız o kişi verdiği sözde de durmayacaktır. Muhtemelen iade almaz. S.ktir edin bu kişiyi ve malını.. Bir de daha önceden yamuğunu farkettiğiniz, size ufak dahi olsa kazık atan kişiden ikinci defa alışveriş yapmayın kesinlikle. 
O kişi %90 ihtimalle sizi yine kandırmaya çalışacaktır. APTAL OLMAYIN.Bu kişi dükkan sahibi bile olsa almayın. Arızalı ürününü iade almayacaktır. Veya size para iadesi yapmayacak yine kandırmaya çalışacaktır. Türk esnafı böyledir. 

İnternetten güvenli alışveriş yapmak dükkandan almaktan daha güvenlidir. Ama güvenli alışverişin de b.kunu çıkarmamak lazım. Ürün sıfır, sağlam ve düzgün çalıştığı halde iade eden dallamalar var piyasada. Bazen de ürünü kullanıp geri iade ederler.Bu kişiler satıcıyı zarara uğratıp kargocuları zengin eder. Yaptıkları yasalara göre suç olmasa da KUL HakkINA GİRERLER. Bazen de gerizekalı ilan açıklamasını okumadan ürünü satın alıyor sonra iade ediyor. Böyle bir durum varsa kargo ücretlerini siz ödemelisiniz en azından.Kimse başkasının günahının cezasını çekmemelidir. Birinin akılsız başının cezasını başkası çekmemelidir. Bir ürünü kargoya vermek insanın ömründen az 45 dakika götürür.Şube uzaksa bu daha da artar. Kutulamak bilgileri girmek kargoya gitmek vs.. 

Kargolama: Satıcıdan anakartı kutuda göndermesini söyleyin. Evet bunu bilmeyen gafiller var. Bu durumda anakartın köşelerine zarar geliyor. Bir seferinde lcd monitörü bana kutusuz göndermişlerdi. hiho.gif 
İşlemci pinlerini koruyucu bir şeyler taksın üzerine. Kağıt takanlar var. Bunu bir deli icad etmiş sonra bütün akıllılar peşinden gitmiş. 
O kağıdın hiçbir koruyuculuğu yoktur. Parmak bassan yine gider. Ben genelde strafor parçaları kesip takarım. üstüne ne düşerse düşsün pinlere zarar gelmez. 

Bir de güvenli alışverişte eğer henüz onaylamadıysanız ürünü babanızın malı gibi kurcalayıp mıncıklamayın. O mal henüz sizin değildir. Sorun varsa, bilmiyorsanız birinden yardım isteyin, o da olmuyorsa satıcıya ulaşın. Sorunu bildirin. Sizin parçalarınızdan biri arızalı olabilir. Emanet malı kanırtmayın. Emanete hıyanet etmeyin. 

"Altın ateşte, insan mihnette belli olur"misali anakartı zorlayacak bir oyun açın ve 1-2 saat oynayın. Aşırı yükte sorun çıkarmıyorsa o anakart sağlamdır. 

1.İşlemci pinleri sağlam mı, eğik mi, kırık mı? 
2.Bios güncel mi? Eğer güncel değilse yeni işlemciniz ile bu anakart açılmaz ve anakartı sorunlu zannedebilirsiniz. 
3. Ön ve arka USB ler çalışıyor mu? Usb girişlerinde kısa DEVRE, kırık, temas var mı? 
USB ye taktığınız bir flash bellek kısa sürede görülmüyorsa, geç geliyorsa anakartta (muhtemelen güney köprüsü veya kondansatörde) sorun vardır. 
4. Anakart kapalı fakat fişte iken üzerindeki çiplerin bir veya birkaçında ısınma oluyorsa, düzgün çalışsa bile kesinlikle iade edin. 3 vakte kadar gider o anakart. bende bu şekil 2 anakart vardı. biri 1 ayda yandı. PSUnuz arızalıysa da anakartı aşırı ısıtır. Yani suç her zaman anakartta olmayabilir.
5.Anakart üzerinde yanık var mı? 
6. Lan çalışıyor mu? 
7. Sesi çıkıyor mu? (En sık görülen arıza) 
8.İşlemci sıcaklığı 40 dereceyi geçmezse iyidir. Hiçbir faaliyet olmadığı halde işlemci çekirdekleri, remler, güney- kuzey köprüleri aşırı ısınıyorsa o anakart arızalıdır. Muhtemelen kondansatörlerden biri veya birkaçı gitmiş, patlamıştır. 

9.Rem pinlerinde kopukluk var mı? 
10.PCIe çalışıyor mu 
11.Sataların hepsi sağlam mı? Satalarda kırık ,çıkık var mı? 
12.Mouse ve klavye (PS/2) portları çalışıyor mu? 
13.Anormal olarak pinler birbirine temas ediyor mu? 
14.Patlak, şişmiş kapasitör var mı? 
15.Ekrana görüntü 10 saniyeden geç geliyor mu? 
16.Windows açılıyor mu? 
17.Rem slotları beraber ve ayrı ayrı çalışıyor mu? 
18.Çalışırken acayip sorunlar çıkabiliyor mu? 
19.Yonga Ekran kartı çalışmayı durduruyor mu? 
20.Açılışta F1 istiyor mu?İstiyorsa ne yazıyor? 
21.Elektrikten tamamen kestiğinizde tarih sıfırlanıyor mu? 
Pili değiştiğiniz halde bu sorun hala devam ediyor mu? Biostan VBat değerine bakın.Ama en iyisini voltmetre ile ölçmektir. 3 volttan daha küçük değerler varsa pil azalmış, bitmiş demektir. 2,5 volttan aşağısı sorun demektir. 
22.Fanı düzgün oturduğu halde 5 dk sonra kendi kendine kapanıyor mu? 
23.Arka aynası var mı? Arka çıkışta vidaları var mı? 
24.Anakartın arkasında yollarda kopukluk, derin çizgiler var mı? Varsa kesin sorunludur.Alınmaz.
+90505 403 35 80 Hemen kargoya verilir.  mikail1313@gmail.com 
TR22 0003 2000 0000 0053 4812 51 Mustafa KEPEK Montaj yapılır.
Sultangazi-Bayrampaşa-Topkapı-Metrobüs teslim edilir.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Anakart Tamiri Yapacaklara Tavsiyeler mikail13 0 23 05-05-2021, Saat: 23:14
Son Yorum: mikail13
  Anakart Bozma Teknikleri ecballium.com 0 213 06-01-2021, Saat: 21:41
Son Yorum: ecballium.com
  Kombi ikinci defa yanmıyor. Basınç kendi kendine yükseliyor. ecballium.com 0 135 04-01-2021, Saat: 23:10
Son Yorum: ecballium.com
  güvenilir ikinci el anakart satıcıları ecballium.com 0 165 24-12-2020, Saat: 22:42
Son Yorum: ecballium.com
  ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR mikail13 4 6,437 17-07-2020, Saat: 17:43
Son Yorum: ertgrll46
  Asus Z97-Pro Anakart arızası kitarokitaro 1 727 10-10-2019, Saat: 12:34
Son Yorum: mikail13
  Anakart Ses Sorunu Çözüm Rehberi mikail13 0 810 28-05-2019, Saat: 17:38
Son Yorum: mikail13

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi