Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR
#1
Yıllardır anakart tamiri yapmaktayım.elektronikte kimseden bilhassa bu milletten bir şey öğrenemediğim için kimseye de borçlu değilim.Yani benim saklayacağım meslek sırrım yok. Yabancı sitelerde de yazıyorum. Çoğunlukla teşekkür ediyorlar ya da ben ediyorum. ama gavurlukta bizim bazı müslümanların eline su dökebilecek adam dünyada bulunmaz.Türkiye de hiçbir başarı cezasız kalmaz.Bu konuyu açmadan önce böyle böyle kişilerin olacağını biliyordum. Çünkü burası Türkiye'ydi. Bir çok olay bana bu milletin eğitilemiyeceğini gösterdi. Eğitim isteyen ,araştıran, bu yolda hata yapanların sözlü ve fiili olarak cezalandırıldığını, azarlandığını, aşağılandığını gördüm.Sen yapamazsın, bırak elindekini vs vs... Klasik cahil baba tavırları.. Öğrencilerin de bilgiden eğitimden çok otoriteye sadık kaldığını, saygı duyduğunu gördüm. Yani talebeler ilim talep etmiyorlar. Kendilerine insan değilde köle gibi davranan, buyruklar veren ama içi boş kimselerin önüne yattığını gördüm. Aslında gerçek güç ilim ve imandır. Edeb olmadan da ilim olmuyor. Neyse bu kadar vaazdan sonra.. 

İşlemci soketi, Kuzey ve güney köprüsü değişimi hariç bir çok sorunu çözmüşlüğüm vardır. Elektronikçi değilim. Biyolog-Botanikçiyim. Zaten bilseydim daha bu işlere başlamadan önce kapasitörde ölçen bir multimetre alırdım. Multimetre her evde bulunması gereken bir alettir. İkincisi saç kurutma makinesi... Saç kurutma makinesı ile devre elemanlarını ısıtıp sorunun nerde olduğunu bulmanız mümkün olabilir. Sinsi kapasitör sorunları bu şekil anlaşılıyor. ısınınca bozuk kapasitörler bile az bir müddet çalışıyor. 
Bu işlerle hiç uğraşmıyorsanız bile mutlaka bir multimetreniz olmalı. ben TT T-echni-C VC70D kullanıyorum. İşimi görüyor. Bir de yanına 9 voltluk şarjlı pil aldım. Senede 1 kere bitiyor.Doldurup kullanıyorum. 

En basitinden, cep telefonunuz çalışmıyor. tamirciye götürmek yerine adaptörünü bir ölçün.. sade adaptör bozuk olabilir. veya çalışmayan bir aletin kablosunu test edin. Hangi kablonun koptuğunu anlarsınız. Laptopunuzun adaptörü doğru voltaj veriyor mu? vermiyorsa problemler sizi bekliyor.. Anakartınızın pili zayıflamış mı bitmiş mi? Şarjlı pillerinizin ne kadar ömrü kalmış.. hangi kablo + hangisi negatif ? 2 nokta arasında iletim var mı yok mu? Mesela geçen ses sisteminin tek hoparlörü çalışmıyordu. Jaktan şüphelendim ama multimetre bişeyi yok dedi. Bordu ısıttım sonuç yok. kabloları kontrol ettim başı ile sonunu.. 3 kablodan biri olan kırmızı kablo iletken değildi. ortadan uca yakın bir kısımdan içten kopmuş.değiştim .cıstak cıstak müzik dinliyorum artık. aynı şekil bir philips adaptörün kablolarından yanlış voltaj geliyordu. içini açıp baktığımda voltajda sıkıntı yoktu kutuplarda.. Kablo sıkıntılı çıktı. 
satışını da yaptığım havya rezistansı ısınmıyordu. ısı kabloları arasında direnç ölçülmüyordu. kopmuş içten.. bir seferinde de iletim kablosu biyerlerden koptuğu için çalışmıyordu. multimetre olmasa arıza teşhisi koymak imkansıza yakın ... ya da en azından vakit ve emek kaybı.. 


Önceki yıllarda Karaköy Selanik pasajından toptan stereo jack almıştım. Toptan derken yanlış anlamayın.. ..bneden demek istedim.. daha sıfır stereo jack ı lehimliyorum ama.. ses stereo değil. 1-2 günümü buna harcadım. kabloyu , pc yi, ses ayarlarını filan bulamamıştım sorunu. sıfır jaktan şüphelenmiyorsunuz ki..O zaman elimde multimetre yoktu tabi... 
1 yıl sonra jak ın 3 bağlantısının 3 ayrı bölmeyle irtibatlı olduğunu anladım diyot modunda. Aldığım 40 tane jak varsa en az 10 tanesi hatalı üretimmiş. Yani kablo ile uç arasında bağlantı yok..sende uğraş baba uğraş.. 

Anakartların markasına göre sorunları değişmekte... 

Gigabyte genellikle en iyi ve pahalı kapasitörleri kullanıyor. O nedenle kapasitör sorunu pek fazla görülmez. Onun yerine güney köprüsü gidiyor. 
Gigabyte anakartların arkasını kontrol etmek gerek önce. Arka tarafında kızarıklık bu kartlarda çok oluyor. Yani aslında bir anakartın arkasında ısıdan dolayı kızarıklık varsa( güney köprüsü , mosfet arkası bazı çipler)  bu anakart Gigabyte markadır. Diğer hiçbir markada bu kadar çok kızarıklık görülmez.
anakartın açma düğmesine bastınız.hiç hareket yok. psu sağlamsa ve anakart gigabyte ise güney köprüsünü elleyin. ısınıyor veya yanıyorsa çip gidik..Güney köprüsü sorunlarını çevresindeki kapasitörleri ve mosfeTleri kontrol ederek anlayabilirsiniz.kısa devre olmuştur.tabi kendileri değil. bağlantı noktaları..Bu elemanları çıkarıp ölçtüğünüzde normal olduklarını görürseniz çip gitmiştir yani..(tabi her kapasitör anakart üzerinde kısa devre gözüküyorsa veya direnci düşükse arızalıdır anlamına gelmez. Güney köprüsü filtre kapasitöründen bahsediyorum.yakınında olur. Ben genelde aynı anakartın sağlamını da kontrol edip karşılaştırıyorum.) Bu noktalar kısa devre olduğu halde hale çalışıyorsa çip aşırı ısınır ve "USB aygıtı tanınmadı" hatası verir. USBler çalışmaz. Bazen de kuzey köprüsü... kapasitör şişmişse muhtemelen çip te gitmiştir. Yani kapasitör değişimi pek işe yaramıyor.(Rem slotları üstünde ise işe yarayabilir.ama köprü yakınındakilerden sonuç alamadım. ) Bir keresinde anakartın fanı az dönüyor ve duruyordu. Pin yakınındaki patlamış kondansatörü değiştirdiğimde normale döndü. Bazen de ITE çipi yanıyor. Anakartta hayat olmuyor ama ITE çip aşırı ısınıyor.Güney köprüsü yanıklarında da aynı durum geçerli. Anakartta hayat olmuyor.Fan dönmüyor. Yani anlayacağınız bozulmuş bir Gigabyte karttan pek ekmek çıkmaz. Aniden gidebiliyor bu kartlar...Bazen de açılış ekranında kalıyor çip arızasından dolayı. Bence bu kartların mosfetleri dandik olduğu için köprüler yanıyor. Hep aynı mosfet transistörleri kullanıyor.bundan olabilir belki de.. K3918 gibi.. Ama bu benim tahminim.. Kendi kendine bios arızası hiç yok denecek kadar azdır..Zaten dual biosu var. Genelde kurşunsuz lehim kullanıyor. Pb üzerinde çizik vardır. Bu lehim daha yüksek ısıda eridiği için elemanları çıkarmak bayağı bir zordur. Ben önce anakartı komple ısıtıp sonra işe girişiyorum. 


Bir keresinde bir gigabyte anakart fişe takar takmaz açılıyordu. Uğraş uğraş en sonunda anakart pilini değiştirince sorun çözüldü. Güney köprüsünü test etmenin diğer bir yolu da PCI 14. pininin direncinin 80 ohm dan daha düşük olmasıdır.bunu youtube dan hindliden öğrenmiştim. Ama 80 den yukarda ise "tamam bu sağlam" anlamına gelmiyor.Bir zamanlarda EPOX marka vardı. Onunda Nforce çipleri giderdi genellikle..Çökünce açılıyordu.Zaten bir anakartta tek bir köprü varsa ve bu nvidia'ninsa ilk önce o çipten şüphelenin. Ama hızları çok iyiydi. K8N bir anakartım var. Bundaki N harfi Nforce çipin kullanıldığını gösterir. (U varsa Uli, A varsa AMD, V varsa Via gibi ya da çipset modelinin harfleri g41 vs) inanın bu anakart masaüstü uygulamalarında ddr3 g41 anakartlardan daha hızlı çalışıyor. Belki ddr 1 remin saat hızı daha iyi olduğu içindir. windowsta puanı daha yüksek gösteriyor. Reflesk gibi çalışan remler var ddr1.. bir ihtimal de 64 biti desteklediği için...yani şu an bile 939 pin nforce çipli bir anakart bir çok işinizi görür. fakat asus'un bir kaç anakartı 64 bit yüklendiğinde sorunlar çıkarıyordu 32 bitte sorunsuzken.. 
https://www.youtube.com/watch?v=blbI2uilRDg 

MSI mantıklı üretim yapıyor. Tamire ve modifiyeye en yatkın anakarttır. Ürettiği anakartlar 2-3 yıl dayanacak şekilde dizayn edilmiş. Kapasitörleri gigabyte kadar kaliteli değiller.Bilhassa TK ve OST markalı.. O yüzden kapasitör değişimi ile kartı hayata döndürme ihtimaliniz gayet yüksek. Kuzey ve güney köprüleri gigabyte kadar kolay yanmıyor. Çok nadir gördüm. ITE (I/O) çipi arada sırada yanıyor. Bazen de VRM deki mosfetler kısa devre oluyor. 760gm-p21 2 adet anakartta buna rastladım. Birini kurtardım diğeri olmadı. Bios arızasını en çok veren anakarttır. Bu yıllardır böyledir.Soğuk lehimden dolayı pil soketinde temassızlık oluyor. Tarih, bios vs. sıfırlanıyor. Lehimi 10 yılda pörsüyor. Ses çipi yanabiliyor. Ses sorunu çok görülüyor. Ama bu sorunlar kolay halledilir. Şişik kapasitörler anakartın ısısını aşırı arttırıyor. Remler mesela... Bir keresinde aşırı ısınan bir mosfet vardı. Kapasitörler normal görünüyordu. Bulamadım sorunun kaynağını. Değiştiğim halde sorun çözülmedi. 1 yıl o şekil kullandım. Daha sonra da tamamen yandı.değiştim yine yandı. Yanarken de 4 çekirdekli xeon işlemcimi de götürdü. Anakartın kapasitörleri işe yarar diye cesedinden söktüm. Rem sağında normal görülen 2 kapasitör sağlam görülmesine rağmen ölüydü.Sorun aslında bu 2 kapasitörmüş. Sinsi sorunlar büyük zarar veriyor. Anakart üzerinde çıkarmadan kapasitör ölçülebildiğini farkettiğim için artık benim için sinsi kapasitör yok gibi...
  Uyumsuzluk durumunda yeni bioslar çıkarır. Ama dikkat etmeniz lazım anakartınızın modeline ..benzer bir anakartın biosunu yüklerseniz veya aynı olsa bile MSI Live Update programını kullanarak bios yazarsanız anakartınız açılmayabilir. O programı asla kullanmayın. Bios setuptan Mflash kullanabilirsiniz yoksa benim gibi Hiren Boot USB diski kullanarak Dos'tan yazın. 
Yeni yöntemim şu: Bir 2,5 inç hard diski fat32 olarak biçimlendirdim. Tabi boyut 32 gb dan küçük olmalı biçimlenen kısım yoksa olmaz. Dos en çok 32 gb a kadar fat32 desteklidir. Bu diske DOS yazdım. Ve bu Dos sayesinde bios yazıyorum artık. Hard diski USB kutusuna koyup başka pc den bios dosyasını kaydedebiliyorum.  Bunun şu faydası var: Disket sürücüden ve USB bellek tanıma sorunlarından tamamen kurtuluyorsunuz.   Eski tip her türlü karta disket sürücü olmadan bu şekil bios yazabilirsiniz.
Anakartın görmediği rem ve işlemciler için bios update gereklidir ama bir seferinde tam tersi olmuştu.yeni bios yazınca anakart kendi remini görmemeye başladı. böyle gariplik yapıyor msi.. 

Asus
 tabi ki en iyi anakart markasıdır. Kolay kolay arıza vermez. Vermişse de kullanıcı hatası, PSU arızasıdır. 
Pek fazla sorun vermediği için çok yorum yapamayacağım. Bazen mosfet bazen ITE çipi gidiyor.. Çoğunlukla da temizlenerek kurtarılabiliyor.bazen SATA çıkışları kırılıyor.Kullanıcı kirletiyor, tornavida kaçırıyor vs..Bir kere güney köprüsü üzerinde 0 ohm luk bir direncin yandığını gördüm. Yanıksa da görülüyor genelde.Değiştim açıldı. Bios ve Kapasitörleri neredeyse hiç arıza vermiyor.(tabi Tk gibi dandik kapasitör kullanmadıysa..) Diğer firmalardan ayrı olarak 1000 yerine 820 mikrofarad kapasitör kullanıyor.Kutup işaretleri de terstir.  PEGASUS ROCK  Beşiktaşlıdır. PEG: PEGATRON, ASUS, ASROCK Asus  menşeili firmalardır. Değişirken Beşiktaşlı oluyorsunuz  Güney köprüsü arızalarında köprü üstüne çökünce açılan kartları oluyor. Ama tabi elinizi öyle sürekli tutamayacağınız için işe yaramıyor..s2.gif 
3V'luk pili zayıflayınca mesela 1,4 voltun altına inmişse her açılışta "new cpu installed" uyarısı verir.Ve saati geri kalır. Multimetreyle baktığınızda pil 2,5 V dan daha düşük gösteriyorsa bitiyor demektir. Bazı 939 anakartları da pili 3 ayda filan bitiriyordu. Pil yuvasını değiştirince düzelmişti. 
EPU'su olan Asus Lar sorun olduğunda açılmayı engelliyor. Eğer PSU'nuz sorunlu ise anakartın işlemci fanı 3-4 defa döner, durur ve açılmaz.Ama aynı Psu diğer anakartları çalıştırır.Siz de asus anakartım bozuk sanabilirsiniz. 

Asrock, ucuz üretim yapan diğer biostar, ecs, palit vb markalarla rekabet etsin diye Asus tarafından kurulmuştur diye biliyorum. Kapasitörleri ucuz olduğu için arıza verebiliyor. Değişim ile kurtarabilirsiniz. Yeni neslini bilmiyorum ama eski kartların lehimi kurşunludur. o nedenle devre elemanlarını rahat çıkarırsınız. Diğer ucuz markalar yerine Asrock kullanmak daha mantıklıdır. 


Foxconn gördüğüm en dandik anakart markası.. Aniden bozulabiliyor ve tamiri bana göre imkansız gibi.. Nerde arızası var bulmak zor.. Kapasitörleri şişmiş olsa da değişim ile kurtarılmıyor.Bazen biosu uçuyor kendi kendine.. Casper genellikle bu markayı ve Msi anakartları kullanıyor.Geçmişte elimdeki foxconn bir anakartın modelini bulmak için 1 saat uğraştığımı bilirim. Web desteği yok gibi. Bios ve sürücülerini netten bulmak mesele.. Apple, iphone ları bu firmaya nasıl yaptırıyor halen anlayamıyorum.. Hiç kullanmadığım ve sorunlarını bilmediğim için telefon boardları hakkında birşey diyemiyeceğim. 

Biostar ve ECS dandiktir. Kolay gidiyor. Bazen kapasitör değişimi ile düzgün çalışabiliyor. Bazen de ortasına sağına soluna çökünce açılıyor.. Katmanlarda sıkıntı çıkıyor gibi... Bir anakartın arkasını kontrol edin. Yollarda sıcaktan dolayı kopma olmuşsa o anakart ECS dir. Foxconn dur. Nadiren de MSI dır.  Ama Asus, Gigabyte değildir o. 

Hurdacıya verilen anakartların, pc lerin, elektroniklerin en az yarısı ya sağlamdır ya da çok ufak arızası vardır. İşlemci tutacağı plastiğinin ucu kırıldı diye koca kasayı hurdacıya vermişler. 

5 dk da tamir edilebiliyor bazıları. Ama cahil insanlar anakartı savurup attığı için önünde arkasında çizik yapıp yolları koparıyor. Bu nedenle 5 dk da tamir edilecek bir anakarta bir günümü verdiğimi biliyorum. Bir de anakartların arka panellerini kaybediyor, atıyorlar.. Ki bulması çok zor... Hepsi birbirinden farklı nerdeyse.. bazıları da yapamayacağı işe girişiyor. dandik aletlerle kapasitör çıkarmayı deniyor. deliği parçalıyor matkap vs kullanıyor. yerinden usulüyle çıkarılmayacak kapasitör yoktur. 

Milli servet bunlar yüzünden heba oluyor.. 
Bir de sahibinden sitesinden "sağlam" diye satın aldığım anakartların en az yarısı sorunlu idi. Şerefsizlik diz boyu.. ben biraz pahalıya satarım ama anakartlarıma en az 6 ay garanti veririm. 

En kaliteli kapasitörler :Japon üretimi olanlar.. Sam Young, Sanyo, Rubycon . Bilhassa Sanyo.. yıllar geçse bile değerinde kayıp olmuyor. 1000 mikrofaradsa 5 yıl sonra da 1000 dir.. değerini küsüratına kadar koruyor. 
iyi olan: Nichicon 
Dandik: Karaköy' Selanik pasajında satılanların nerdeyse hepsi: Beryl, Jackcon gibi.. Zaten boyutları da normalden küçük oluyor. 
OST, TK larda bozulma, değerinde yükselme, düşme, akma, çok yaşanıyor. Tabi bu kaç yılda olur onu bilmiyorum. Elimdeki kart fazla durmadığı için pek bilemiyorum. Ama tahminen 3-4 yıl gibi.. 

bir kapasitör normalden küçük ise dandiktir. 
Yani üzerindeki yazan değerle boyut, hacim arasında doğru orantı olmalı..aynı değerli-voltajlı farklı hacimli kapasitörden büyük olanı iyidir. 
Normalden büyükse LOW ESR dir. Direnci düşüktür, kalitelidir. Mesela monitör ve Tv' lerdeki gibi. Sam Young kullanırlar genelde. Bir keresinde Samsung firması monitörde yanlışlıkla (!) düşük voltaj değerli kapasitör kullanmış ve kapasitörleri şişmiş ve patlamıştı.. 
Samsung Tv leri ve monitörleri de hiç önermiyorum. Kolay bozulur ve zor yapılır. tecrübeli hiçbir TV ci Samsung'a para vermez. Panel arızası verirler. Paneli arızalıysa çöp olur genelde..hurdası bile beş para etmez.yani 5000 tl ye aldığınız herhangi bir tv nin paneli gitmişse 150 tl ye satarsanız büyük kardır. Samsung tam bir kapitalist firmadır. "2 yılda bozulsun, atsınlar, yenisini alsınlar." mantığıyla üretilir. Tamir yok.. 

Philips monitör ve tvler ise sağlamdır.Zor bozulur kolay yapılır. Tabi her modeli için konuşamam. genelde power ve logic boardları iyidir.görüntüsü de güzelse alınır.bazen kötü panel kullanıyor.böylelerinde resim güzel değil. Araştırarak almak lazım. 

TV tamiri ve kapasitörler ile ilgili en iyi site. 
https://badcaps.net/forum/index.php 

Devamı gelecek.. Eklemeler yapılacaktır İnşallah
mikail1313@gmail.com
0 505 403 35 80
Ara
Cevapla
#2
Hocam aşağıdaki konuyu inceleyebilir misin rica etsem?

https://forum.donanimhaber.com/monster-a...#139334722
Ara
Cevapla
#3
(29-07-2019, Saat: 23:43)wolden16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam aşağıdaki konuyu inceleyebilir misin rica etsem?

https://forum.donanimhaber.com/monster-a...#139334722

Anlattığınıza göre nvidia ekran çipi yanmış. onun yerine intel devam ediyor çalışmaya. yani oyun oynamayacaksın..

çip değişimi yapılır ama pahalıya mal olur.

bir de çiplerin üstünde soğutucusu yok resimde.  

siz mi çıkardınız.? soğutucu olmadan zaten yanar çip.. tamirciler geri vermedi mi yoksa.?
mikail1313@gmail.com
0 505 403 35 80
Ara
Cevapla
#4
Hocam merhabalar,

Asus ux32vd laptobum var. Bugün şarj olmadığını farkettim. Adaptor ve pilde sorun olmadığını biliyorum. Daha önce 2 yil once düşündüğümde şarj girişi dişi soketi kırılmıştı anakartı söküp değiştirmiştim. Anakarttan voltaj ölçümlerini yaptım 19.07v u gördüm. Yani cihaza güç girişinde sorun yok. Sonra resimde işaretlediğim parçalardan bir ses geldiğini farkettim. Çok az bir hışırtı. Saniyede bir cit cit cit sesi geliyorum bu parçalara bastırınca hışırtı sesi artıyor.

https://ibb.co/RHbKtQT

Bu parçalar nedir? Arzali parçalar bunlar midir ? 

Şarj entegresinin bozulduğunu düşünüyorum. Ne yapabiliriz..
Ara
Cevapla
#5
Laptobuma tüm ayarlara erişebileceğim bi bios yüklemiştim, sonrasında yanlış bi ayarı değiştirmem sonucu laptop açılmamaya başladı. Laptop hiçbir şekilde tepki vermiyordu, bende bios çipini yeniden programladım ama yine değişen yok. Size yollasam anakart tamiri yapıyor musunuz?
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Açılışta Takılan Gigabyte Anakart (Rem Testine Geçmiyor.) mikail13 0 398 08-12-2023, Saat: 23:16
Son Yorum: mikail13
  Gigabyte ga-p55 Anakart arızası ÖmerArık 1 652 25-11-2022, Saat: 21:24
Son Yorum: mikail13
  Anakart Fanı Yavaş Dönüyor.Görüntü vermiyor.ÇÖZÜLDÜ mikail13 0 1,090 26-09-2021, Saat: 23:55
Son Yorum: mikail13
  Anakart Tamiri Yapacaklara Tavsiyeler mikail13 1 1,440 19-08-2021, Saat: 01:51
Son Yorum: genc
  Anakart Bozma Teknikleri ecballium.com 0 1,831 06-01-2021, Saat: 21:41
Son Yorum: ecballium.com
  güvenilir ikinci el anakart satıcıları ecballium.com 0 1,363 24-12-2020, Saat: 22:42
Son Yorum: ecballium.com
  Asus Z97-Pro Anakart arızası kitarokitaro 1 2,121 10-10-2019, Saat: 12:34
Son Yorum: mikail13
  Asus P5Q SE2 ANAKART SES ÇİPİ AŞIRI ISINMA SORUNU mikail13 0 2,559 09-06-2019, Saat: 22:37
Son Yorum: mikail13
Photo Anakart Rem Slotu Arkası Kopuk Yol mikail13 0 1,921 08-06-2019, Saat: 15:41
Son Yorum: mikail13
  Anakart Ses Sorunu Çözüm Rehberi.Anakartın Sesi Çıkmıyor. mikail13 0 4,147 28-05-2019, Saat: 17:38
Son Yorum: mikail13

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi